PRP Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

PRP tedavisi kendi kanımızdan oluşan bir tedavi yöntemidir. Platelet Rich Plasma kelimelerin kısaltımı olan PRP yararları günümüzde tedavi yöntemi olarak birçok alanda doktorlarca kullanılmaktadır. Kişiden alınan çok küçük miktardaki kan bir tüpe konulur. Tüpte olan bu kana santrifüj işlemi uygulanır. Kendi bileşenlerine ayrılan kan uygun duruma geldiğinde kişinin problemli bölgesine aktarılır. Aktarılan bu kan artık Platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazmadır.

Trombosit Pıhtılaşmasının İyileştirme Özelliği

Vücudumuzda yaklaşık olarak 5 litre kan bulunmaktadır. Bu kanın içerisinde trombosit dediğimiz iyileştirici ve pıhtılaşan küçük hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler bir yerimiz kesildiğinde akan kanın içerisinden kesilen bölgede bir yapıştırıcı gibi yapışarak oradaki yaranın kapanmasını ve kanın durmasını sağlarlar. Bir yerimiz kanadıktan sonra orada oluşan kabuk aslında trombositlerin (Platelet) gerçekleştiği pıhtılaşma ve iyileşme sonucunda oluşur. PRP faydaları da bu özelliğin iyileştirici yönünü kullanarak ortaya çıkmaktadır.

PRP Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Kan içerisinde bulunan Platelet (trombosit) hücreleri aslında çok azdır. Kişiden alınan 10 cc’lik kanın içerisinde yaklaşık olarak 10 da 1 oranında trombosit bulunmaktadır. PRP’ de yapılan işlem ise kanın içerisinde bulunan hücrelerin trombosit yönünden zenginleştirilmesi işlemidir.

PRP faydaları nedir? Sorusunun yanıtı ise burada gizlidir. Trombosit yönünden zenginleştirilmiş kanın kişideki sorunlu bölgesine verilmesi sonucu o bölgede tedavi başlar. Trombositler verildikleri bölgede yara varmış gibi iyileştirme yapmaya başlarlar ve bu sayede tedavi yapılmış olur.

PRP Tedavisi Uygulama Alanları

PRP kök hücre tedavisinin yapılabileceği birçok bölge bulunmaktadır. Eklemlerin kıkırdak iyileşmesini sağlamak için PRP tedavisi uygulanabilmektedir. Ayrıca bel ve boyun fıtığı hastalıklarında doku onarımını arttırmak için, tendon rahatsızlıkları için, kas yırtıklarının tedavisi sırasında, bağ doku yırtıklarında da PRP tedavisinden yararlanılabilmektedir.

PRP diz tedavisi nedir sorusunun cevapları da sık aranmaktadır. Diz ve ayak bileği gibi bağların dönmesi sonucu oluşan yırtıkların onarımında kök hücre tedavisi sıklıkla kullanılmaktadır. Bahsettiğimiz tarzdaki rahatsızlıkların dışında ayrıca estetik alanında Kırışıklı, cilt sarkması, yara izi, leke tedavisi, cilt çatlakları, sivilce izleri ve saç dökülmesin gibi cilt problemlerinde de PRP tedavisi uygulanmaktadır.

PRP Tedavisi Kaç Seans Yapılmalıdır?

Öncelikle tedavi edilecek bölgenin MR cihazı kullanılarak tespit edilmesi önemlidir. Daha önce tespit edilmiş olan bölgeye ya da bölgelere 3 ya da 4 hafta ara ile bir kaç seans olacak şekilde PRP kök hücre uygulaması yapılmaktadır. PRP tedavisi saç problemlerinde de sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Uygulanan tedavinin başka ek yöntemler ile de kullanılması tedavinin yapıldığı bölgedeki iyileşmenin çok daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Maske ve mezoterapi uygulanan bu ek yöntemlerde sadece 2 tanesidir. Yüz gençleştirme uygulamalarında son zamanlarda sıklıkla kullanılan PRP tedavisi 3-4 uygulamada dışarıdan fark edilecek kadar iyi bir görünüme kavuşmanızı sağlamaktadır.

İletişim Bilgileri